Domowe kosmetyki z aloesu

Aloes należy do jednoliściennych sukulentów znany jest w około 400 gatunkach. Przyjmuje formę krzewu albo drzewa, występuje na Półwyspie Arabskim oraz w Afryce. W Polsce hoduje się go w formie doniczkowej i raczej nie przypomina on ogromnych drzew, które rosną na terenie gdzie występuje naturalnie. Jednak nawet te nasze rośliny mają swoje cenne dobroczynne właściwości.

Tak jak każdy sukulent również aloes będzie magazynował wodę, a tam również składniki odżywcze i mikroelementy. Zawierać będzie aloinę, barbaloinę oraz aloeemodynę, które działają skutecznie w leczeniu infekcji a także będą wzmacniać organizm. Aloes może być stosowany na skórę jako środek, który łagodzi stany zapalne, będzie pokonywał ból oraz świąd w łuszczycy, atopowym oraz łojotokowym zapaleniu skóry. Może łagodzić oparzenia oraz poprawia regenerację skóry. Nic więc dziwnego, że już w starożytności, był to znany środek do pielęgnacji. Obecnie popularny jest w produktach, które mają charakter nawilżający oraz w takich które działają przeciwko starzeniu. Warto wiedzieć, że wiele z takich kosmetyków będzie można zrobić samodzielnie. Do przygotowywania kosmetyków domowych będą potrzebne waga kuchenna miarki do składników a także garnek z miarką, mikser oraz blender.

Żel nawilżający

Najprostszy do wykonania przepis będzie przeznaczony do przygotowania nawilżającego oraz łagodzącego żelu. Niestety, aby kosmetyk uzyskać trzeba poświęcić całą roślinę. Koncentracja składników musi być duża, więc aloes powinien mieć przynajmniej dwa lata. Liście należy obrać ze skóry i wyciągnąć z nich miąższ, który powinno się miksować. Do mieszanki można dodać również naturalny konserwant w postaci witaminy E, której powinno być pomiędzy 1 a 5 % składu w zależności od aktywności. Domowy żel przechowuje się w lodówce, należy go zużywać w ciągu kilku miesięcy. Żel nadaje się do łagodzeń oparzeń słonecznych, a długotrwałe stosowanie będzie poprawiać nawilżenie i ujednolica koloryt skóry.

Kosmetyki z aloesem

Aloesowy tonik

Do wykonania trzeba mieć 100 gram obranych ze skórek liście aloesu miażdżonych na papkę. Zalewamy pół litra wody i odstawiamy na kilka godzin. Następnie powoli podgrzewamy mieszankę. Przestudzoną przelewamy do ciemnej butelki. Przechowujemy ją w ciemnej butelce, dla konserwowania należy ją uzupełnić alkoholem. Domowym tonikiem można myć twarz.

Szampon odbudowujący i nadający objętości

Osoby przyzwyczajone do ciężko pieniących się i pachnących szamponów pewnie okaże się, że produkt z aloesu będzie niewygodny w użyciu. Taki kosmetyk nie będzie się w ogóle pienił ma jednak działanie łagodzące dla skóry głowy. Potrzebujemy 100 gram liście, 4 łyżki sody oczyszczonej i 300 ml wody. Składniki mieszamy i uzyskujemy doskonały szampon odżywczy dla naszych włosów. Takie środki nie mają jednak substancji natłuszczających i dlatego po jego zastosowaniu włosy mogą się plątać.

Story Page