Właściwości aloesu

Firmy kosmetyczne oraz farmaceutyczne mają dla nas coraz więcej różnych produktów z nowymi składnikami, które działają niezwykle szybko, efektywnie. Jednak tak naprawdę najwięcej może nam zagwarantować natura, która daje nam doskonały produkt jakim będzie aloes.

Aloes należy do roślin liliowatych, które występują na terenie Afryki, Półwyspu Arabskiego czy w basenie Morza Śródziemnego. Przede wszystkim będzie na ziemiach suchych i piaszczystych albo kamienistych obszarach. W naszym kraju może być jedynie uprawiany warunkach szklarniowych oraz w doniczkach w formie rośliny ozdobnej. Obecnie mamy około 200 różnych gatunków, jednak tylko pięć: zwyczajny, uzbrojony, drzewiasty i saponaria. Zdrowotna moc tkwi w szarozielonych mieczowatych liściach, które pokrywane są woskowym nalotem. Po przecięciu oczom ukazać się będzie mógł żelowo – śluzowy miąższ. Do celów farmaceutycznych lub kosmetycznych będzie używany świeży liść albo zagęszczony sok.

Właściwości aloesu

W składzie tej rośliny mamy około 140 różnych substancji aktywnych, które wykorzystuje się właśnie w trakcie produkcji leków i kosmetyków. Aloes będzie miał witaminy z grupy B a także kwas foliowy. Witaminy odpowiadać będą za odpowiednie działanie układu nerwowego, poprawiać będą metabolizm, koją nerwy. Człowiek nie będzie w stanie ich syntetyzować, dlatego ważną sprawą jest również suplementacja w diecie.

Roślina lecznicza

W składzie aloesu znajdują się cenne witaminy i inne ważne dla naszego zdrowia składniki, które pełnią w organizmie wiele istotnych funkcji. Mamy tam również cenne dla organizmu enzymy. W aloesie możemy znaleźć głównie: sód, potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, mangan, miedź, kobalt, nikiel, molibden, stront i bar.

Wykorzystanie aloesu

Aloes obecnie będzie stosowany w wielu gałęziach przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego. Stosuje się również sok z aloesu jako działający przeczyszczający, poprawiający łaknienie, żółciopędny oraz żółciotwórczy, wspomaga pracę wątroby. Z liści z kolei powstawać będą preparaty, które wzmacniać mogą organizm, podnoszą odporność. Aloes będzie również stosowany przy chorobach układu pokarmowego, wrzodach żołądka oraz dwunastniczy czy przy jelicie grubym. Spożywanie aloesu lub preparatów z jego dodatkiem będzie wskazane w przypadku problemów z poziomem cukru we krwi. Aloes może być stosowany na odleżyny, rany czy oparzenia, poprawia gojenie, może chronić przed zakażeniem. W kosmetyce preparaty z aloesem będą polecane do skóry wrażliwe, suchej czy jako produkt do pielęgnacji włosów.

Warto także wspomnieć, że moc tej rośliny znana była już 3 tysiące lat temu na Bliskim Wschodzie. Z jej doskonałych właściwości korzystali już Grecy oraz Rzymianie czy Egipcjanie doceniając setki składników, które znajdują się w składzie rośliny.

Story Page